CVC Capital Partners ma 11 mld euro na inwestycje. Atrakcyjne dla funduszu są polskie firmy

Share

CVC Capital Partners, jeden z wiodących funduszy private equity na świecie, ma do wydania 11 mld euro. Po przejęciu PKP Energetyka chce dalej inwestować w polskie firmy. Według Przemysława Obłója, dyrektora funduszu, krajowa gospodarka jest najmocniejsza w regionie i ma zdrową strukturę.


Przemysław Obłój, Dyrektor, CVC Capital Partners

– Inwestujemy w wiele różnych sektorów – zauważa w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Przemysław Obłój, dyrektor CVC Capital Partners. – W ostatnim czasie oglądaliśmy spółki z detalu, telekomunikacji, maszyn ciężkich. Obecnie patrzymy na PKP Energetyka.

W tym miesiącu fundusz otrzymał wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie przejęcia PKP Energetyka. Obecnie trwa proces badania portfela sprzedaży energii spółki, a CVC udało się osiągnąć porozumienie ze związkami zawodowymi. CVC po podpisaniu umowy zakupu akcji PKP Energetyka musi jeszcze uzyskać zgodę na transakcję ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz europejskiego urzędu antymonopolowego. Zakończenie transakcji powinno nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. Wyjście funduszu z inwestycji może odbyć się za kilka lat poprzez wprowadzenie spółki na giełdę.

– Patrząc na Polskę, widzimy bardzo optymistyczny obraz – twierdzi Przemysław Obłój. – Zdecydowanie jest to najmocniejsza gospodarka w regionie. Ma też bardzo zdrową strukturę.

Zdaniem Przemysława Obłója w kraju prowadzi działalność wiele bardzo dobrych firm średniej wielkości, choć jest relatywnie niedużo firm o znaczącej skali.

– Ale przy obecnej ścieżce wzrostu za kilka lat średnie firmy powinny być duże, a dzisiejsze małe przedsiębiorstwa powinny być średnimi firmami – zauważa.

– Inwestujemy teraz z naszego ostatniego funduszu, w którym jest 11 mld euro – mówi Przemysław Obłój. – Nie mamy żadnych alokacji, tzn. nie potrafię teraz powiedzieć, ile z tych pieniędzy zostanie wydanych w Polsce. Mam nadzieję, że jak najwięcej, ale to zależy od tego, czy znajdziemy odpowiednie okazje do zainwestowania.

Fundusz jest przy tym elastyczny, jak podkreśla Przemysław Obłój, pod względem wysokości zaangażowania. Interesują go zarówno pakiety większościowe, jak i mniejsze. Natomiast w praktyce większość jego inwestycji obejmuje kupno kontrolnych pakietów większościowych.

Założony w 1981 roku CVC Capital Partners jest jednym z wiodących funduszy private equity na świecie. Obecnie jest zaangażowany w około 60 przedsiębiorstw na całym świecie, które łącznie zatrudniają blisko 400 tys. osób. Ich roczna sprzedaż wynosi około 120 mld dol.

(Visited 159 times, 1 visits today)
Share

administrator

Daniel Bogusz Prezes Zarządu w B&O NAVIGATOR Firma Szkoleniowa. Od 1998 roku zajmuje się profesjonalnych zarządzaniem szkoleniami i zaawansowanymi projektami i programami rozwojowymi dla menedżerów i pracowników polskich firm. Ekspert w dziedzinie szkoleń, HRM, zarządzania strategicznego, marketingu i sprzedaży BtB.

Dodaj komentarz

Share

Bądź z nami na bieżąco. Dostarczamy informacje tak jak lubisz!

RSS
Facebook