P. Obłój (CVC): Podpisanie transakcji sprzedaży PKP Energetyka w perspektywie kilku tygodni. Fundusz da gwarancję zatrudnienia i utrzymania inwestycji

Share

CVC Capital Partners otrzymał wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie przejęcia PKP Energetyka. Obecnie trwa proces audytu portfela sprzedażowego spółki. Zawarcie transakcji ma się odbyć w ciągu kilku tygodni. Jej finalizacja jest uzależniona od zgody ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz UOKiK-u. Dyrektor inwestycyjny funduszu Przemysław Obłój mówi jednak, że powinna być to jedynie formalność.


Przemysław Obłój, Dyrektor inwestycyjny, CVC Capital Partners

Jak podkreśla dyrektor inwestycyjny CVC Capital Partners, PKP Energetyka to interesująca spółka o zdywersyfikowanych źródłach przychodów.

– Po pierwsze jest to firma dystrybuująca energię elektryczną, po drugie usługowa, która zajmuje się remontami i budową sieci energetycznych i energetycznych sieci kolejowych, a po trzecie jest to spółka handlująca energią elektryczną – wylicza Przemek Obłój.

Według najnowszego dostępnego raportu przychody ze sprzedaży spółki PKP Energetyka w 2013 roku wyniosły 3,7 mld zł. Było to o prawie 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze większa dynamika widoczna była w przypadku zysku netto. Spółka w 2013 roku zarobiła 90 mln zł, podczas gdy w 2012 roku jedynie 66 mln zł.

– Rozmowy toczą się teraz i mam nadzieję, że zostaną wkrótce zakończone. Mamy wyłączność na prowadzenie negocjacji i obie strony starają się jak najszybciej je zakończyć – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria dyrektor inwestycyjny CVC Capital Partners.

Fundusz private equity CVC Capital Partners zadeklarował, że po przejęciu PKP Energetyki utrzyma inwestycje w modernizację sieci oraz udzieli gwarancji pracowniczych. Aktualny poziom zatrudnienia w spółce z Grupy PKP wynosi 7 tysięcy osób.

– Mamy zamiar inwestować w tę spółkę bardzo duże pieniądze. PKP Energetyka musi wydawać kilkaset milionów złotych rocznie na poprawę i rozbudowę swojej sieci energetycznej, my to będziemy robić. I chcemy też rozwijać dział usług, zarówno po stronie energetycznej, jak i po stronie kolejowej – mówi Obłój.

Łączny wolumen energii sprzedanej w 2013 roku przez PKP Energetyka wyniósł 6,6 TWh. Mimo znacznego wzrostu w stosunku do poprzedniego roku w dalszym ciągu jest to jedynie 3 proc. całkowitej ilości energii sprzedawanej w Polsce. Inwestycje mają prowadzić do wzrostu sprzedaży prowadzonej przez spółkę.

– Musi być gotowa do tego. Myślę, że to zajmie przynajmniej kilka lat – mówi dyrektor Przemysław Obłój pytany o moment, kiedy fundusz CVC Capital Partners zdecyduje się na sprzedaż udziałów w spółce PKP Energetyka.

Według jego oceny wyjście funduszu z inwestycji docelowo odbędzie się poprzez prywatyzację spółki PKP Energetyka na giełdzie. Spośród spółek Grupy PKP na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie obecna jest tylko PKP Cargo. Spółkę upubliczniono w 2013 roku.

(Visited 536 times, 1 visits today)
Share

administrator

Daniel Bogusz Prezes Zarządu w B&O NAVIGATOR Firma Szkoleniowa. Od 1998 roku zajmuje się profesjonalnych zarządzaniem szkoleniami i zaawansowanymi projektami i programami rozwojowymi dla menedżerów i pracowników polskich firm. Ekspert w dziedzinie szkoleń, HRM, zarządzania strategicznego, marketingu i sprzedaży BtB.

Dodaj komentarz

Share

Bądź z nami na bieżąco. Dostarczamy informacje tak jak lubisz!

RSS
Facebook